treningi@asvictoria.pl

Akademia Sportu Victoria

Historia Badmintona – krótki rys historyczny dyscypliny

Początki i rozwój badmintona na świecie

Historia badmintona – pierwsza wzmianka na temat gry, w której lotka była podbijana nogą lub ręką pojawia się w 618 r. p.n.e. w Chinach i nosiła nazwę di-dschian-dsi. Lotka wykonana była z kawałka drewna przetkanego złotem i wetkniętych 2-4 kurzych piór. Gra polegała na podbijaniu nogą lub ręką pierwowzoru dzisiejszej lotki. Wraz z rozwojem gry kawałek drewna zastąpiono suszonymi owocami, a na dłonie zaczęto nakładać ochronne rękawice by w końcu zacząć używać wystruganych, cienkich deseczek. W Japonii podobna gra nosiła nazwę oibane, zaś w Korei tiye-kitcha-ki. Udokumentowano również ślady gry przypominającego dzisiejszego badmintona w plemionach Ameryki Południowej i Środkowej u Inków, Azteków, Tolteków dzięki czemu badminton jest uznawany za jedną z najstarszych gier na świecie.

W Europie historia badmintona rozpoczęła się najprawdopodobniej od weneckiego podróżnika Marco Polo (1254-1324), w swoich relacjach z podróży pisał o cieszącej się ogromną popularnością wśród licznych plemion azjatyckich grą w piłkę z piórami. Gra bardzo szybko przypadła do gustu Europejczykom. Pierwsze oficjalne źródła datują na XVI wiek powstanie europejskiego odpowiednika gry o nazwie wolant. Na dworze króla Francji, Ludwika XIV, grano towarzysko w wolanta przy pomocy lotki wykonanej z korka z wetkniętymi piórami, którą podbijano drewnianą rakietką z przeplecionymi w niej strunami. Powszechnie wiadomo, że dwór króla Francji był kolebką mody. Gra dzięki temu zawędrowała na zamki królewskie niemal wszystkich europejskich państw, zyskując dużą popularność.

Wielka Brytania pokochała badmintona

Kulminacyjnym punktem dla rozwoju dyscypliny było sprowadzenie jej do Wielkiej Brytanii przez oficerów angielskich stacjonujących w Indiach. W 1860r. w Anglii w pobliżu Bristolu na terenie posiadłości Badminton House, siedzibie księcia Beaufort, Jonn Baldwin zaprezentował zebranym gościom grę z obowiązującymi w niej w tym czasie przepisami. Po raz pierwszy grano na boisko przeciwnika by uniemożliwić mu odbicie lotki, a nie jak dotychczas do siebie po to aby uzyskać jak największą liczbę odbić. Od nazwy posiadłości gra otrzymała nazwę – Badminton.

Opisana prezentacja nastąpiła w sali przedzielonej sznurkiem na dwie części. Siatkę zastąpiły przewieszone płachty papieru, lotkę uderzano rakietkami na całej sali, bez rysowania linii. W grze uczestniczyło po pięć osób z każdej strony. Sznurek zawieszono na wysokości 5 stóp (ok. 155 cm). Wysokość ta obowiązuje do dzisiaj, podobnie jak wymiary boiska przypominające wielkość sali, w której odbywał się pierwszy pokaz.

Po tym wydarzeniu nastąpiła rewolucja w badmintonie, który przestał być zwykła grą rekreacyjną, a dyscypliną opartą na jednolitych regułach i zasadach. Na początku rywalizacja sportowa odbywała się tylko w Anglii, gdzie w 1887 powstało pierwsze oficjalnie zrzeszenie Bath-Badminton-Club. Sześć lat później w miejscowości Southhesa (Hampshire, Anglia) zebrali się przedstawiciele 14 angielskich klubów zakładając Związek Badmintona, który przyjął jednolity zbiór zasad do gry, a ten z niewielkimi zmianami przetrwał do dzisiaj.

Pierwsze Mistrzostwa Świata

W 1899 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa Anglii, które do 1976r. uznawane były za nieoficjalne mistrzostwa świata. Z czasem ten prestiżowy turniej zmienił nazwę na All England Championships i do dzisiaj są rozgrywane jako turnieje Super Series. W 1934 założono Międzynarodową Federację Badmintona (IBF – International Badminton Federation), w której skład weszli przedstawiciele 9 państw: Anglii, Danii, Francji, Holandii, Nowej Zelandii, Irlandii, Szkocji, Walii i Kanady. W roku 1967 powstała Europejska Unia Badmintona (EBU), a pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się szwedzkim Malmöe w 1977 roku. Dziś do IBF należy 150 państw, w tym Polska, która dołączyła do tej organizacji w 1972 roku.

Na Igrzyskach Olimpijskich badminton jako dyscyplina pojawił się po raz pierwszy w Barcelonie w 1992 roku. Podczas tej imprezy można było zdobyć tylko dwa medale – złoty i srebrny. Możliwość zdobycia brązu pojawiła się na Igrzyskach w Atlancie cztery lata później. Rozgrywano tylko turniej gier pojedynczych w kategorii mężczyzn i kobiet. W Atenach do turnieju olimpijskiego wprowadzono wszystkie 5 kategorii: singiel kobiet i mężczyzn, debel kobiet i mężczyzn, gra mieszana. Od tamtej pory historia badmintona na Igrzyskach Olimpijskich jest kontynuowana do dnia dzisiejszego.

Historia badmintona w Polsce

W Polsce w dniu dzisiejszym badminton jest prężnie rozwijającą się dyscypliną sportową. Wspaniałą grą ruchową dla amatorów, jednakże historia badmintona jest znacznie krótsza aniżeli w państwach opisanych powyżej. W naszym kraju przyjęła się francuska nazwa wolant. Pierwszym śladem jest obraz przedstawiający króla Augusta Sułkowskiego, który trzyma w ręku rakietę i lotkę. W 1883 roku „Kurier warszawski” jako pierwszy opisał zasady i reguły gry w badmintona, więc grę poznała większa liczba osób. Na stałe gra zakorzeniła się w naszym kraju w roku 1957 roku, gdy Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej (TKKF) wpisało ją na stałe do programu imprez sportowo – rekreacyjnych. TKKF jako pierwsza organizacja doceniła walory tej gry i dlatego zorganizowała w 1960r. Pierwszy Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny, oraz pierwsze zawody międzynarodowe. Od tego czasu nastąpił dalszy rozwój dyscypliny we wszystkich oddziałach TKKF funkcjonujących na terenie całego kraju.

Polski Związek Badmintona – PZBad został założony w 1977 roku ze względu na szybko rozwijające się struktury badmintona. Pierwsze deklaracje członkowskie podpisali przedstawiciele 9 największych i bezsprzecznie skupiających największą liczbę zawodników klubów. Obecnie PZBad zrzesza w swoich strukturach 142 kluby. Z czasem nasi zawodnicy zaczęli odnosić coraz większe sukcesy na arenie międzynarodowej, dlatego dyscyplina zyskiwała na popularności.

Sukcesy Polaków na arenie międzynarodowej

Polscy zawodnicy niewątpliwie zapisali się na kartach historii badmintona, ponieważ zdobywali medale na licznych imprezach międzynarodowych. Przyczyniły się do tego przede wszystkim takie osoby jak: Michał Łogosz, Robert Mateusiak, Przemysław Wacha czy Nadia Zięba. Przywozili medale m.in. z Mistrzostw Europy Drużyn Mieszanych – Herning 2008r., Liverpool 2009r, – brązowe medale. Z Mistrzostw Europy Drużyn Męskich i Żeńskich – Warszawa 2010r., mężczyźni przywieźli srebrny medal. O sile polskiego badmintona stanowiły przede wszystkim zdobycze indywidualnie (m. in. Indywidualne Mistrzostwa Europy 2000 – 2006 Michał Łogosz, Robert Mateusiak (gra podwójna – brązowy medal); 2008 Herning – Robert Mateusiak, Nadia Zięba – gra mieszana – srebrny medal); oraz duże sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie ( Łogosz, Mateusiak – miejsce 5-8; Mateusiak, Zięba – miejsca 5-8 oraz Przemysław Wacha – miejsce 9-16).

Jeżeli Ty chciałbyś dołączyć do najlepszych zawodników zacznij treningi już dzisiaj razem z nami.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Print

Ostatnie wpisy

1 thought on “Historia Badmintona – krótki rys historyczny dyscypliny”

Comments are closed.